Digit Brush - Pomaluj Internet

Standaryzacja tutoriali

Pytania, sugestie i opinie

Standaryzacja tutoriali

Postprzez delmariano » 22 lut 2013, o 20:18

Witam wszystkich, .

Mam pewną propozycję dotyczącą publikacji tutoriali. Jak wiadomo napisać tutorial nie jest problemem. Ale zrobić to dobrze, tak żeby było wszystko czytelne i jasne, to już nie takie proste. Poza tym ile osób na forum będzie pisało jakikolwiek tutorial, tyle jego różnych interpretacji będzie jak on ma wyglądać. Ciężko kogokolwiek o to winić, jeżeli nie ma jakiejś standaryzacji. Dlatego moją propozycją jest taki system publikacji i wyglądu tutoriali.

Wchodząc na post z tutorialem będzie zawarte:
- zdjęcie z efektem końcowym
- opis co do samego tutoriala (w jakim programie, z jakich narzędzi będzie się korzystać, poziom trudności, czego można się nauczy, itp)
- sam tutorial pisany byłby w PDFie, (pliki worda lub powerpainta oraz plik wypadkowy tutorialu w formie natywnej programu (dla photoshopa to PSD) przechowywałby administrator w formie backupu, jeżeli trzeba by było coś zmienić w samym tutorialu)
- Plik pdfu miałby swoją formatkę w której zawarte byłyby jakieś istotne rzeczy ( np autor, drugi punkt tej lisy - o programie, poziomie trudności, logo forum, prawa autorskie, itp)
- sam tutorial mógłby napisać każdy, ale... gotowy plik wysłany do administratora i zaakceptowany przez ludzi tu rządzących (min 3 osoby muszą zaakceptować przed umieszczeniem na forum, w przeciwnym razie zaznaczenie co jest do poprawy)

Co miałoby to na celu. Otóż sam zainteresowany tutorialem (zwykle osoba, która będzie chciała z niego skorzystać) z góry będzie wiedział co osiągnie i w jaki sposób, bo będzie to zawarte w opisie. Będzie też wiedział ile może problemu to sprawić, bo będzie system skali trudności. Jasne będzie też to w jakim programie efekt uzyskać. No i w końcu każdy tutorial miałby jakiś standard, byłby w podobnej formie i pisany z tym samym schematem.

Zresztą jest to tylko propozycja, którą można przyjąć lub nie. To jest kwestia dogadania administratorów, jak to ma wyglądać. Niemniej jednak bardzo rażąca jest forma tutorialu, w którym jest tylko tytuł i zdjęcia jak coś zrobić, w dodatku w formie mało czytelnej. Oczywiście nie jestem tu jakimś krytykiem, że na nowo powstałym forum będę wytykał błędy. Nie o to chodzi. To są tylko moje subiektywne spostrzeżenia, które być może się przydadzą, być może nie...

Pozdrawiam.
delmariano

Re: Standaryzacja tutoriali

Postprzez Madala » 22 lut 2013, o 20:57

Sorry, pardon, Delmariano - nie przepadam za tutorialami w pdf... :(
Ani jako autor, ani jako użytkownik.
Może ktoś jeszcze się wypowie w 'tym temacie'?
Pozdrowienia ślę. :)
Madala
artysta
artysta

Postprzez tekila » 23 lut 2013, o 00:37

Ja powiem tak: Cżęść z propozycji bardzo mi się podoba, do paru rzeczy mam wątpliwości.
Ale poczekam na wiecej głosów w tym temacie.
Delmariano, dziekuję za pomysły.
Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności. Marie von Ebner Eschenbach
tekila
artysta
artysta

Postprzez tekila » 25 lut 2013, o 02:10

Hej! Koleżanki i koledzy, czekamy na wasze opinie.
Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności. Marie von Ebner Eschenbach
tekila
artysta
artysta

Postprzez wiraszken » 25 lut 2013, o 22:32

A mi się podoba to w jaki sposób ja robie tutki, co prawda latwo sie pomylic i dlugo sie bawic w tym BBCode ale warto :>
Obrazek
wiraszken
stażysta
stażysta

Postprzez basia54 » 26 lut 2013, o 00:33

Ja nigdy nie pisałam tutoriala w PDF,nawet nie wiem jak to się pisze.I nie lubię takich tutoriali.Wolę tak normalnie jak post pisać.Ale zawsze można spróbować
basia54
artysta
artysta

Postprzez klops » 5 mar 2013, o 22:45

A może chcecie MediaWiki? Tylko nie bardzo się orientuję, czy pasowałaby Wam do tutoriali.
klops
stażysta
stażysta

Postprzez tekila » 5 mar 2013, o 22:53

A szto eto?
tekila
artysta
artysta

Postprzez klops » 5 mar 2013, o 23:35

To skrypt, na którym działa Wikipedia. Możecie mieć własną.
klops
stażysta
stażysta

Postprzez tekila » 5 mar 2013, o 23:37

Hmmm, co reszta na to?
tekila
artysta
artysta

Postprzez papillon » 6 mar 2013, o 08:34

Nie jestem pewna czy mogę się wypowiadać w tym temacie,
ale zdecydowanie wolę zwykły tutorial, nie napisany w PDF.
Prawdę pisząc, trzeba mi wyłożyć jak " krowie na rowie", bym cokolwiek zrobiła.
papillon
grafik
grafik

Postprzez wiraszken » 6 mar 2013, o 18:12

papillon napisał(a):Prawdę pisząc, trzeba mi wyłożyć jak " krowie na rowie", bym cokolwiek zrobiła.

To zapraszam do moich poradników :D
Obrazek
wiraszken
stażysta
stażysta

Postprzez Portek » 13 mar 2013, o 18:31

Każdy ma swoją ulubioną formę poradnika, jedni wolą wideo, inni pdf, a jeszcze inni jako post na stronie.
Wideo - jeśli autor opowiada dokładnie co robi to dobrze, ale jeśli tylko klika nie nie mówi, to już gorzej
Post - to chyba najbardziej przejrzysty poradnik, ale czasami zajmują "kilometry strony", o ile czyta się fajnie to już korzystanie podczas malowania może być uciążliwe
PDF - nie wątpliwą zaletą jest możliwość pobrania go na dysk, można go przeglądać on i off-line, podobnie jak na stronie jest przejrzysty

Sam poradnik powinien zawierać :
Program graficzny
Autora
Źródło
Opis czynności
Wynik końcowy.

ps.
PDF
Poradnik tworzy się jak zwykły dokument tekstowy, tyle że zawiera obrazki.
Na koniec eksportuje się go za żądanego formatu.
Nie wiem(chociaż pytałem na czacie) czy MS Office posiada opcję eksportu do PDF, dlatego pozwoliłem sobie podać link do konwerterów
http://www.dobreprogramy.pl/Konwertery-i-generatory-PDF,Kategoria,Windows,57.html
Korzystam z Libre Office 3 (GPL) w wersji dla linuksa, ale jest też dla windowsa. W zakładce PLIK jest opcja EKSPORTUJ DO PDF.
Poprawa ewentualnych błędów to żaden problem, bo zapisuję plik jako txt, i jako PDF, który wrzucam do oceny przez admina, w razie błędów poprawiam plik tekstowy i ponownie eksportuję do PDF. Wyklucza to potrzebę korzystania z jakiś edytorów pdf.

Osobiście wolę PDFy i posty, z poradnikami wideo różnie bywa. Nie ściągam PDFu na dysk, bo (np. tutaj na forum) samo wrzucenie pliku do galerii pozwala go przeglądać online. A skoro i tak na ogół mam otwartą przeglądarkę to jedna otwarta karta więcej mnie nie zabije :)
"... i cisza otuliła mnie swym szalem
ciemność okryła parasolem
Pustka to wszystko co mnie otacza
i wszystko to co po mnie zostanie..
."
Nie komentuję Waszych prac, bo nawet w 1/100 nie byłbym w stanie stworzyć takiego działa.
Portek
grafik
grafik

Postprzez tekila » 13 mar 2013, o 22:03

Dzięki Portek za dokładnie i przejrzyste wyjaśnienie sprawy. :)
Ja w swoim MSO mam mozliwoścć zamiany na PDF.
tekila
artysta
artysta

Postprzez MEK » 14 mar 2013, o 09:29

Ja nie będę się wypowiadać na temat jak to pisać jeszcze nie pisałam ,ale chciałabym proste i przejrzyste do wykorzystania i do napisaniu w przyszłości ;)
"Życie nie mierzy się ilością oddechów ,tylko ilością chwil , które zapierają dech w piesi -SRK"
MEK
artysta
artysta

Następna strona

Powrót do Kontakt z Administracją